SPOZNAVANJE POKLICEV V PODALJŠANEM BIVANJU

Objavljeno: 11.04.2023 | Avtor: Ivica Jevševar Kovačevič

Učenci OPB 4 v dvotedenskem projektu ob raznolikih dejavnostih spoznavajo poklice. Letos imamo po več kot dvoletnih omejitvah zaradi epidemije koronavirusa zopet priložnost sodelovanja s starši.

Tako smo v goste povabili mamo dveh učencev PB, go. Špelo Hozjan. Popeljala nas je v svet znanosti in predstavila poklic raziskovalke na področju razvoja bioloških zdravil. Je inženirka laboratorijske biomedicine, zaposlena pa je v Leku, v razvoju bioloških zdravil, na oddelku procesnih in analitskih znanosti. Učence je izjemno pritegnila že s svojo zaščitno opremo, ki sta jo nosila tudi njena “asistenta” Flora in Andrej. Ob njenem vodenju so izvedli zanimiva poskusa, ki sta jih navdušila tudi z atraktivnimi učinki. Izvedli so poskus napihovanja balonov z mešanico sode bikarbone in kisa, ter raziskovali površinsko napetost z zmesjo popra in čistila. S poskusi ni le potešila njihove želje po eksperimentiranju. Videli so, da lahko poskus uspe ali pa ne. Začutili so, da je potrebna izjemna natančnost, vztrajnost in osredotočenost. Seveda pa znanstvenika odlikuje tudi obširno znanje, ki si ga lahko pridobi le s prizadevnim  in obširnim šolanjem ter nenehnim izobraževanjem po končanem šolanju. S predstavitvijo rekvizitov, ki jih ga. Hozjan uporablja pri delu, ter predvajanimi videoposnetki znanstvenikov v različnih fazah razvoja bioloških zdravil so učenci še poglobili svoj uvid v poklic.

Ivica Jevševar Kovačević